skip navigation

Rules Training

This page lists those coaches who attended the RULES TRAINING at the CHSCA MULTISPORT CLINIC 2017.

RULES SESSIONS 2017

Last Name First Name School SPORT
Altergott Jim Liberty Common High School Boys' Basketball
Arnold Kelly Nucla Boys' Basketball
Brown Mike Cotopaxi Boys' Basketball
Brubacher Brandon Alamosa Boys' Basketball
Brunelli Jon La veta Boys' Basketball
Canaday Jennifer Arickaree-Woodlin Boys' Basketball
Carlstrom Chad North Park Boys' Basketball
Christian Tonkins Falcon High School Boys' Basketball
Coulter Jake Ridgway Boys' Basketball
Crites Scott Buena Vista Boys' Basketball
Duncan Dustin Eaton Boys' Basketball
Gary Page South Baca Boys' Basketball
Gomez Angelo Aguilar Boys' Basketball
Guy David Simla Boys' Basketball
Hernandez Adam Falcon Boys' Basketball
Hiebert Terry Cotopaxi Boys' Basketball
Hutchins Alex Elizabeth Boys' Basketball
Kanieski Robert NA Boys' Basketball
Kloster Jeff Longmont Boys' Basketball
Lovato Greg La Junta High School Boys' Basketball
Lowther Mark Fowler Boys' Basketball
Luppes Michael Hayden Boys' Basketball
Masterson Robert st marys Boys' Basketball
Milton Gilbert Elbert Boys' Basketball
Navarette Kyle Primero High School Boys' Basketball
Penkoff Shelly Custer County Boys' Basketball
Piper Christopher Weld Central Boys' Basketball
Prins Eric Custer County Boys' Basketball
Rex Terry Sheridan Boys' Basketball
Richards Bryan Hayden High School Boys' Basketball
Rummel Mike Norwood Boys' Basketball
Salazar Richard South Park High School Boys' Basketball
Schulte Keith Weldon Valley Boys' Basketball
Temple Tony Aurora West College Prep Academy Boys' Basketball
Terry Rex Sheridan Boys' Basketball
Trujillo Adams Ouray Boys' Basketball
Valdez Martin Rocky ford high school Boys' Basketball
Van Heukelem Ray Prospect Ridge Academy Boys' Basketball
Vecchio Brian Manitou Springs Boys' Basketball
Vecchio Ken Manitou Springs Boys' Basketball
Vigil Tyson Las Animas High School Boys' Basketball
Watley Mark Falcon High School Boys' Basketball
Watson Shawn Arickaree Woodlin Boys' Basketball
Wertz Austin Lamar Boys' Basketball
Wertz Austin Lamar Boys' Basketball
Wingfield Brad Idalia Boys' Basketball
Alban John Falcon High school Football
Austin Wertz Lamar Football
Bailey Damon Falcon High School Football
Baker Colt Arickaree-Woodlin Football
Baker Colt Arickaree-Woodlin Football
Baker Patrick Rye High School Football
Baker Patrick Rye High School Football
Baker Patrick Rye high school Football
Baumgartner Shawn Steamboat Springs Football
Bertron Darren North Park Football
Braaten Robert Mesa Ridge Football
Briggs Michael Trinidad Football
Canaday James Weld Central Football
Canaday Jennifer Arickaree-Woodlin Football
Carlstrom Chad North Park Football
Carpenter Jim South Park High School Football
Chisum Harrison Fort Morgan Football
Diamond Marcus Weld Central High School Football
Dickinson Andrew Rocky Ford High school Football
Dustin Sprague Holyoke Football
Esquivias Jose Priimero High School Football
Flavin Matt Buena vista Football
Gabe Dasko Hoehne Football
Griese PAUL OTIS Football
Haberkorn David FALCON HS Football
Henry Durga Las Animas Football
Huerta Carlos Cheyenne Wells High School Football
James Lopez Las Animas Football
James Lopez Las Animas Football
Joshua Hall FALCON HS Football
Kerns Justin Prairie Football
LaFramboise Tom Eagle Valley High School Football
McLaughlin Bill Trinidad Football
McNames Sean Rocky Ford High School Football
Milton Gilbert Elbert Football
Milton Gilbert Elbert Football
Mondt Rick Briggsdale Football
Myers Donald Arickaree-Woodlin Football
Pierson Tim Vail christian Football
Poirier Terry Falcon High School Football
Poole Scott Weld Central Football
Pulford Tom Palmer Ridge Football
Rick Jewell Briggsdale Football
Roe Brandon Crowley County Football
Simpson Matt Falcon Football
Thomas Scott Custer County Football
Van Sickle Mark Fowler high school Football
Vigil Tyson Las Animas High School Football
Wells Damon Rifle High School Football
Wertz Austin Lamar Football
Wilkie Ryan Hayden high school Football
Adams Tarike Falcon HS Girls' Basketball
Aguilera Joe Las Animas Girls' Basketball
Arnold Kelly Nucla Girls' Basketball
Backstrom Kindi Battle Mountain HS Girls' Basketball
Baumgartner John Holyoke Girls' Basketball
Becky Mudd Rock Canyon Girls' Basketball
Blakely Mike Prospect Ridge Academy Girls' Basketball
Canaday James Weld Central Girls' Basketball
Cancino Steven The Academy Girls' Basketball
Carothers Rick Kiowa Girls' Basketball
Carpenter Teresa South park Girls' Basketball
Clemensen Chris Vista Peak Girls' Basketball
Close Denise Buena Vista Girls' Basketball
Cornelison Nick North Park High School Girls' Basketball
Cornelison Nick North Park Girls' Basketball
Cure Samantha Akron High School Girls' Basketball
dave forster centauri Girls' Basketball
Earls Bryan Coronado Girls' Basketball
Eberhart Stephanie Falcon High School Girls' Basketball
erik melgoza lamar Girls' Basketball
Firkins Nate Ridgway Girls' Basketball
Fischer Gary Custer county Girls' Basketball
Fletcher Mikala North Park Girls' Basketball
Forster David Centauri Girls' Basketball
Fresquez Adrionna Del norte high school Girls' Basketball
Gulliford Devin Cotopaxi High School Girls' Basketball
Haidle Kelvin Denver Christian School Girls' Basketball
Haist Frank The Classical Academy Girls' Basketball
Hawkes Michael Shining Mountain Waldorf Girls' Basketball
Higuera Jake Grand Valley Girls' Basketball
Hollenbeck Jon Buena Vista High School Girls' Basketball
Huerta Carlos Cheyenne wells high school Girls' Basketball
Huss David Sterling Girls' Basketball
Huss David Sterling Girls' Basketball
Jamie Thoenson Arvada Girls' Basketball
Jewell Rick Briggsdale Girls' Basketball
Juelfs Kristen Arickaree-Woodlin Girls' Basketball
Kauffman Greg Arickaree Girls' Basketball
Kauffman Greg Arickaree-Woodlin Girls' Basketball
Kelvin Haidle Denver Christian School Girls' Basketball
Kemm Christopher Skyview Girls' Basketball
King Greg La Veta Girls' Basketball
King Ricardo Aurora West College Prep Academy Girls' Basketball
Langhoff Charles Falcon Girls' Basketball
Leonard Daphne Montezuma Cortez High School Girls' Basketball
Mark Martinez Primero Girls' Basketball
Martinez Sara Woodland Park Girls' Basketball
McHenry John Montezuma Cortez Girls' Basketball
Pearce Bernie Ouray Girls' Basketball
Poole Scott Weld Central Girls' Basketball
Rahe Ben Holyoke High School Girls' Basketball
Redonia Clark AWCPA Girls' Basketball
Reed David Wray Girls' Basketball
Reigan Mike Middle Park Girls' Basketball
Roe Brandon Crowley County Girls' Basketball
Rubin Scott Denver North Girls' Basketball
Sanchez Gilbert Del norte high school Girls' Basketball
Scroggins Dan Lake city creede Girls' Basketball
Shryock Lisa Bethune Girls' Basketball
Simpson Matt Falcon Girls' Basketball
Stephens Steve Del norte high school Girls' Basketball
Thornton Troy Cotopaxi Girls' Basketball
Trujillo Adelmo Del Norte School District Girls' Basketball
Van Sickle Mark Fowler high school Girls' Basketball
Vansickle Mark Fowler Girls' Basketball
Vick Aaron Elizabeth Girls' Basketball
Wangerow Billie jean Elbert Girls' Basketball
Whiteman Brittney Montezuma Cortez High School Girls' Basketball
Williams Joseph Sierra Girls' Basketball
Wright Brittney Weld Central Girls' Basketball
Yarberry-Laybourn Jill Prairie High School Girls' Basketball
Youngpeter Kristy Lewis-Palmer High School Girls' Basketball
Zion Cory Idalia Girls' Basketball
Zion Cory Idalia Girls' Basketball
Anderson Terry Rangeview Golf
Burkholder Karen Sterling High School Golf
Carr Bryan Buena Vista High school Golf
Coffin Todd Lake County High School Golf
DC DiPrince La Junta Golf
Eskesen Michael Denver Academy Golf
Gilbert Eric Strasburg Golf
Gravelle Bob The Classical Academy Golf
Heist Robert Lamar Golf
Pearson Aaron La Junta Golf
Rick Rienks Coronado High School Golf
Steach Michael Burlington Golf
Villanueba Perry Castle View HS Golf
Weathers Benjamin Yuma Golf
Chavez Luis Skyline High Soccer
Coffin Megan Lake County Soccer
Downey Amy Cornerstone Christian Academy Soccer
Martin Miles SkyView Academy Soccer
Mauricio Ramírez Eagle Ridge Academy Soccer
Peterson Trevor Ridgway Soccer
Rubi Rivera Pinnacle Charter school Soccer
Steinberg Weston Mountain Vista High School Soccer
Voorhees Coert Loveland High School Soccer
DiLorenzo Leslie Gunnison Softball
Simpson Matt Falcon Softball
Teschner Randall Palmer Softball
Berlinberg Kelsey Green Mountajn Spirit
Blue Jana East High School Spirit
Brunson Cassi Harrison Spirit
French Annette Bayfield Spirit
Herring Jacqueline Durango Spirit
Jacobs Dori Frederick Spirit
Lavandar Maryellen Fountain Fort Carson High School Spirit
Morado Rosa Valley High School Spirit
Peacher Jillian NA Spirit
Randolph Porscha Harrison high school Spirit
Schulte Kristin Heritage high school Spirit
Thompson Taylor Green Mountain Spirit
Adams Amanda Sedgwick County Volleyball
Appelhanz Teri Plateau valley high school Volleyball
Arron Warren Las Animas Volleyball
Barclay Adrienne Weld Central High School Volleyball
Baxter Wade Lewis-Palmer Volleyball
Behrens Cassie Deer Trail High School Volleyball
Benoit Mike Custer county Volleyball
Berry Tyrel Hoehne Volleyball
Bertolino Paula Cotopaxi Volleyball
Bertron Kristi North Park High School Volleyball
Campbell Brooke Cheyenne wells Volleyball
Cobb Jordan Del Norte Volleyball
Cook Shellie Deer Trail Volleyball
Cox Marybel Rangely jr Sr High school Volleyball
Creel Tamara Del Norte Volleyball
Crews Danielle North Park Volleyball
Deffenbaugh Larry Bennett Volleyball
Feather Jesse Arickaree-Woodlin Volleyball
Forrest Caitlin Pagosa Springs Volleyball
Greene Kiyo The Classical Academy Volleyball
Haman Russell Denver Christian High School Volleyball
Hanson Amber Weld Central High School Volleyball
Hawkes Michael Shining Mountain Waldorf Volleyball
Hose Stephanie Eagle Ridge Academy Volleyball
Huff Amber La Veta Volleyball
Jefferson Shelly Arickaree-Woodlin Volleyball
Johnson Nicole Fountain Ft Carson High Schoom Volleyball
Juelfs Kristen Arickaree-Woodlin Volleyball
Kahrs Anthonya Otis High School Volleyball
Kahrs Anthonya Otis High School Volleyball
kamery doug fleming Volleyball
Kuntz Kati Akron Volleyball
Lana Hubbard Bethune Volleyball
Logan Jeannie Soroco Volleyball
Marine-Paradise Briana Salida High School Volleyball
Martinez Lena Ridgway Volleyball
McCoin Lori Elizabeth High School Volleyball
McCoin Cori Elizabeth High School Volleyball
Melissa Velasquez DHPH Volleyball
Milligan Tom Stratton Volleyball
Moos Sally Cherry Creek HS Volleyball
Noe Stacy Cheyenne Wells high school Volleyball
ODonnell Connie Pagosa springs Volleyball
Olson Susan Frontier Academy Volleyball
Page Gary South Baca Volleyball
Page Jamie Buena vista high school Volleyball
Parrish Joy Custer County Volleyball
Pettis Mary Hoehne Volleyball
Rummel Ramona Norwood High School Volleyball
Rupple Krystin Weld Central Volleyball
Rutherford Allen Bennett Volleyball
Schlender Chris Frontier Academy Volleyball
Schlender Chris Frontier Academy Volleyball
Schmucker Ali Custer County Volleyball
Skur Robyn Vanguard Volleyball
Snyder Sue Simla Volleyball
Sutter Christin Merino Volleyball
Sutter Christin Merino Volleyball
Taber Jessah The Classical Academy Volleyball
Torres Kendra Primero Junior Senior High School Volleyball
Torres Kayla Primero Junior Senior High School Volleyball
Violett Jessica Frontier Academy Volleyball
Walck David Grand Valley Volleyball
Wallin-Kuntz Bonnie Otis Volleyball
Weston Paige Elizabeth High School Volleyball
White Rosemary Pagosa Springs High School Volleyball